Periyodik Bakım

Otomobili oluşturan parçalar üzerinde zamanla aşınmalar, bozulmalar, korozyon vb. fiziksel tahribatlar meydana gelir. Belirli bir süre sonra parçaların mukavemeti azalır ve parçalar özelliklerini yitirirler.

Bu yüzden belirli aralıklarla kontrol, ayar ve değiştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu işlemlere “periyodik bakım” denilmektedir. Periyorik bakımlarda amaç, araç performansını en iyi şekilde muhafaza etmek, büyük sorunlar yaratabilecek küçük problemleri ortadan kaldırmak, aracın ilgili yasalara ve düzenlemelere uygun olarak çalışmasını ve güvenli olmasını sağlamaktır.

Periyodik bakımlar sayesinde araçların uzun ömürlü olması, yakıt ekonomisi sağlanması ve daha güvenli çalışması sağlanabilmektedir.

Bakım Periyotları ve Yapılan Bakımlar

Araçların bakım periyotları, üretici firmaların belirlediği zamanlarda (genelde 1 yıl) veya belirlediği periyotlarda (10000/15000, 20000/30000, 30000/45000 ....km) yapılır. Bu bakım periyotlarında araçlardaki sıvıların, filtrelerin, ayarların ve mekanik parçaların bakımları, kontrolleri ve değişimleri yapılır.

1000-3000 km

Yeni alınmış olan araçlar için 1000-3000 km arasında küçük kapsamlı bir rodaj (alıştırma dönemi) bakımı yapılmaktadır.

10000-15000 km

İlk 10000 /15000 km’de aracın genellikle filtreleri (hava filtresi, yağ filtresi, yakıt filtresi, polen filtresi) ve sıvıları değiştirilir.

Motor yağı veya motor soğutma sıvısı, fren hidroliği, vites kutusu-diferansiyel yağı, cam yıkama sıvısı vb. seviyeleri kontrol edilir.

Cıvata sıkılık kontrolleri, lastiklerin aşıntı ve basınç kontrolleri, elektriki parçaların ve sistemlerin kontrolleri yapılır.

20000-30000 km

İkinci 20000, 30000 km ve katlarındaki periyotlarda da araçlara ilk bakımda yapılan bakımlar ve kontroller tekrarlanır. Bu bakımlara ek olarak;

bujilerin değişimi (benzinli araçlar için),

far ayarı,

boya kontrolü,

test cihazı ile motor kontrol sistemi çalışma kontrolleri,

egzoz gazı dumanının kontrolü,

firma talimatları doğrultusunda V kayışı kontrolü/değişimi gibi işlemler yapılır.

Firma talimatları doğrultusunda bazı parça ve sıvıların özelliklerinde bozulma olmamasına ragmen araç güvenliği açısından değiştirilmesi yönünde araç sahiplerine öneride bulunulmaktadır. Bu doğrultuda genelde değişim önerilen süre/periyot ve parçalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Firmalara göre değişiklik göstermekle beraber genelde (2-3 yıl) 60000 km ve katlarındaki bakımlarda, debriyaj baskı ve balatasının, fren hidroliği sıvısının, soğutma sıvısının, ön düzen sistemi parçalarının, yardımcı sistem kayışlarının, bazı markalarda belirli modeller için kavrama ve vites kutusu veya otomatik vites kutusu yağ ve filtresinin değişimi önerilmektedir. Ayrıca bazı firmalar için yakıt sistemi ve yakıt deposu temizliği tavsiye edilmektedir.
  • Firma talimatları doğrultusunda genellikle (4/5 yıl) 90000/120000 km ve katlarındaki bakımlarında araç triger kayışı/zinciri ve gergi rulmanlarının, direksiyon hidrolik yağının, bazı firmalar için vites kutusu yağının değişimi önerilmektedir.
SERVİS ARA

Size en yakın servisi bulalım.

Gturkey
E-POSTA LISTESI

E-posta adresinizi bırakarak, kampanya ve bültenlerden haberdar olun.

Abone Listemize Üye Ol